Wynalezienie radia
Dla wielu ludzi radio stanowi świetną rozrywkę podczas jazdy samochodem, a w przypadkach ulicznych korków stanowi sposób na zabicie nudy oraz ułaskawienie nerwów. Wynalazek bardzo przydatny, początkowo używany do przekazywania kodu w alfabecie Morse’a – dziś popularne medium nie tylko informacyjne, ale także kulturowe.
Radio należy do techniki przekazywania na odległość informacji przy pomocy fal elektromagnetycznych. Jego wynalazcą był Guglielmo Marconi.
To za jego sprawą w 1896 roku zamontowano pierwszy sprzęt nadawczy. Było to w Londynie, na dachu budynku głównej poczty.
Początkowo odległością, na jaką możliwe było wysłanie sygnału był 1 kilometr. W 1899 roku informację przesłano już przez Kanał La Manche, natomiast 2 lata później sygnał przebiegł z Kanady do Anglii.
Pierwsza informacja nadana przez Ocean Atlantycki to litera „s” we wspomnianym alfabecie Morse’a. Swój udział w budowie urządzenia mieli także, choć niesymultanicznie, pochodzący z Serbii wynalazca Nikola Tesla oraz rosyjski naukowiec Aleksandr Popow.
Marconi najprawdopodobniej korzystał z ich prac badawczych.