Karmienie piersią - kiedy i jak zakończyć? karmienie piersią kiedy

Karmienie piersią - kiedy i jak zakończyć? karmienie piersią kiedy

Pierwszym pokarmem jakie powinno otrzymywać dziecko po urodzeniu jest mleko mamy. Oczywiście, są różne sytuacje i nie zawsze jest to możliwe, nie mniej powinniśmy dążyć do tego, aby właśnie takie jedzenie otrzymywał noworodek i to przynajmniej przez kilka pierwszych miesięcy swojego życia.Ale w momencie gdy dziecko jest starsze, a nadal odbywa się karmienie piersią kiedy zaprzestać, zaczyna się pojawiać takie pytanie. Wiele tutaj zależy od potrzeb samego dziecka i jego mamy. Nie mniej, z pewnością nie można tutaj podejmować gwałtownych ruchów, bo możemy tylko niepotrzebnie wprowadzić zamieszanie w życie dziecka. Warto to wszystko zrobić spokojnie i przemyśleć, karmienie piersią kiedy zakończyć.

Bikeovo - artykuły dla dzieci

Czy zastanawialiśmy się karmienie piersią kiedy zakończyć?

Prawda jest taka, że niektóre dzieci, kiedy zaczynają stopniowo dostawać stałe pokarmy, takie jak zmiksowane zupki, same zaczynają ograniczać karmienie piersią kiedy całkowicie z niej zrezygnować również same decydują.

Po prostu piją tego mleka coraz mniej, coraz rzadziej, aż ostatecznie nie chcą piersi w ogóle. Ale czasami jest tak, że dziecko chce jeszcze karmienie piersią kiedy je odstawić zaczyna zastanawiać się mama, która chociażby planuje wrócić do pracy. Wówczas może się okazać, że konieczne będzie podjęcie odpowiednich kroków, które pozwolą na stopniowe odstawienie dziecka od piersi. Choć pamiętajmy, że to zawsze jest indywidualna sprawa, zarówno samo karmienie piersią kiedy odstawić dziecko też powinno być decyzją jego rodziców.

Co zrobić, gdy już podjęliśmy decyzję karmienie piersią kiedy przerwać?

Przede wszystkim jeśli chcemy przerwać karmienie piersią kiedy to zacząć powinniśmy się zastanowić. Najlepiej wówczas, gdy dziecko jest zdrowe, spokojne, gdy nie pojawia się żaden ból, chociażby związany z wyżynającymi się zębami. Pamiętajmy, że karmienie piersią to nie tylko dostarczanie pokarmu, ale również uspokajanie dziecka, dlatego wybierzmy na to spokojny moment.

Następnie jeśli już podjęliśmy decyzję karmienie piersią kiedy zakończyć, to powinniśmy być konsekwentne i stopniowo ograniczać ilość podawania piersi w ciągu dnia, a jednocześnie zwiększać ilość stałych pokarmów. Pamiętajmy, że im mniej dziecko będzie korzystało z piersi, tym mniej mleka w niej będzie. Naturalnym procesem jest karmienie piersią kiedy go zakończyć będzie zależało od tego, jakie są potrzeby dziecka i mamy. Może się okazać, że mama nawet nie będzie musiała rozważać karmienie piersią kiedy zakończyć, bo dziecko samo w wieku kilku miesięcy zrezygnuje z piersi. Ale może być też tak, że okoliczności życiowe wymuszą takie decyzje, odnośnie tego karmienie piersią kiedy zakończyć. Wówczas warto to wszystko robić spokojnie, powoli, tak aby dziecko miało możliwość przyzwyczajenia się do nowej sytuacji. Wtedy może się okazać, że przez cały ten proces przejdziemy bez większych zawirowań i odstawienie piersi nie będzie nam się kojarzyło z żadnymi, przykrymi doświadczeniami.