Jak dobrze konserwować dach?

Jak dobrze konserwować dach?

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. Niezwykle istotne jest, aby konstrukcja dachu została poprawnie wykonana, ale sama budowa to nie wszystko. Bardzo duże znaczenie ma bowiem także to, w jaki sposób zabieramy się do konserwacji dachu. Najlepiej jest sprawdzać stan naszego dachu dwa razy do roku – zaraz po zimie, kiedy dach przeszedł przez bardzo ciężki okres, jak również zaraz przed jej rozpoczęciem, aby móc odpowiednio przygotować się na nadejście najzimniejszej w całym roku pory.

Trzeba bowiem mieć na uwadze, że to właśnie dach naszego domu jest bodaj najbardziej narażony na szkodliwe działanie różnego rodzaju niekorzystnych warunków atmosferycznych – bardzo łatwo jest więc o różne większe czy mniejsze usterki i problemy, na które w zasadzie od razu powinniśmy reagować. W przeciwnym wypadku może się to odbić na nas samych w niedalekiej wcale przyszłości. Warto pamiętać, że stan połaci dachowej i konstrukcji dachu możemy kontrolować samodzielnie – oczywiście w niektórych przypadkach jest wskazane zostawić to specjalistom, natomiast te mniejsze naprawy czy po prostu zwykłe kontrole możemy wykonać bez pomocy fachowców. Aby to zrobić, należy sprawdzić takie elementy jak:

  • pokrycie dachowe,
  • miejsca złączeń,
  • system rynien.

Najważniejszy dla nas powinien być stan samego pokrycia, gdyż to właśnie one chroni nasz dom przed szkodliwym działaniem różnego rodzaju warunków atmosferycznych. Konwersacja dachu pomoże nam podtrzymać tę ochronę i zapewnić nam oraz naszej rodzinie kolejne bezpieczne miesiące we własnych czterech kątach. Sam proces konserwacji dachu warto rozpocząć od kontroli pokrycia – poszukać różnych uszkodzeń mechanicznych, pęknięć czy innych oznak, które zasygnalizują nam, że coś jest nie tak, jak powinno być. Trzeba jednak przy tym pamiętać o swoim własnym bezpieczeństwie, gdyż taka kontrola może niekiedy zakończyć się upadkiem i poważną kontuzją – wystarczy tylko chwila nieuwagi, abyśmy stracili równowagę i skończyli w złym stanie.

Konserwacja dachu – najważniejsze porady

Sprawdzenie stanu pokrycia dachowego to jedno, ale równie istotne jest także sprawdzić, w jakim stanie są miejsca złączeń czy cały nasz system rynien. Wszystko to może bowiem znacząco wpłynąć na stan całego dachu, powodować różne przecieki czy nawet znacznie poważniejsze problemy, które będą wymagać kompleksowych i jednocześnie bardzo drogich oraz często skomplikowanych prac remontowych. W konwersacji dachu pomogą nam natomiast różne specjalne specyfiki, dzięki którym zabezpieczymy pokrycie dachowe przed szkodliwym działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, przed grzybem czy wilgocią, a nawet niekiedy bardzo niebezpiecznym śniegiem, który w dużych ilościach może osadzać się na dachu i znacząco go obciążać. Jeśli sami nie wiemy, w jaki sposób to robić, warto jest udać się do specjalisty – dobrym pomysłem może być wizyta w lokalnej firmie budowlanej, gdzie na pewno dowiemy się, jak konserwować dach.