Emotki
Gdy internet pojawił się jako medium dostępne publicznie, wielu z nas zachłysnęło się jego siłą oddziaływania. Byliśmy oczarowani natychmiastową możliwością kontaktu z całym światem oraz szeregiem udogodnień jakie proponował. Szybko jednak okazało się, że komunikacja za jego pośrednictwem ma swoje ograniczenia i nierzadko może rodzić poważne problemy.
Niedomówienia oraz źle zrozumiane komunikaty to domena głównie komunikatorów internetowych. Są proste w użyciu i bywają bardzo praktyczne, ale opierają się na słowie pisanym. Treść komunikatu to tylko jego część.
Pozostaje jeszcze zabarwienie emocjonalne, podteksty czy konteksty – rzeczy nieuchwytne w przypadku porozumiewania się poprzez maile czy krótkie wiadomości. Dlatego wypracowaliśmy system znaków, który zbliża nas do komunikacji także na poziomie niewerbalnym. Używane dziś powszechnie emotikony stanowią symbole złożone ze znaków tekstowych, które umożliwiają odczytanie nastroju lub stanu emocjonalnego nadawcy.
Najczęściej prezentują konkretny grymas twarzy wyrażający, np. smutek, radość, płacz czy pocałunek. Dzięki temu nawet radosne sformułowanie może być odebrane jako coś negatywnego, gdyż emotikona, nie treść słów, wskazuje na posłużenie się ironią.
Wiele oprogramowań komórkowych oraz komputerowych wprowadziło system obrazków, który automatycznie zmienia znaki w obrazek, co czyni całość bardziej przejrzystą i sympatyczną dla użytkownika.